STX INTERNATIONAL STX-1800-MG
Buyer guide "STX TURBOFORCE 3000 SERIES - 3000 WATT" 3.4 HP RATED ELECTRIC MEAT GRINDER - 3 HARDENED STEEL CUTTING BLADES - 3 HARDENED STEEL GRINDING PLATES - KUBBE/KIBBE ATTACHEMENT & A SET OF 3 SIZES OF SAUSAGE STUFFING TUBES!!!. The STX TURBOFORCE 1800W Meat Grinder is BUILT TO LAST and packs some VERY HEAVY DUTY OUTPUT POWER & TORQUE!!! This machine was manufactured for HEAVY DUTY HOME USE!!! BUT...If you are a consumer who wants to grind up your Beef, Hog, Deer, Elk, Etc it will grind up more meat than you can purchase or shoot!!! - Don't Worry .. 3 "HARDENED STEEL" CUTTING PLATES (FINE - MEDIUM - COURSE) - 3 HARDENED STEEL CUTTING BLADES - KIBBI (ALSO KNOWN AS A KUBBE) ATTACHMENT AND ALSO INCLUDES A STX INTERNATIONAL STX-1800-MG COMPLETE SET OF SAUSAGE STUFFING TUBES - DIMENSIONS/SIZE (SET UP) - 19" LONG x 8" WIDE x 14" HIGH. THE STX TURBOFORCE 3000 SERIES COMES WITH A WRITTEN, SIGNED AND DATED 1 YEAR 100% COMPLETE GUARANTEE. PLEASE NOTE THAT WE HAVE A COMPLETE SERVICE DEPARTMENT WITH ALL PARTS AVAILABLE AT OUR DISTRIBUTION CENTER IN LINCOLN, NEBRASKA!!! ... Learn more »